Zvláštní příspěvek k důchodu podle zákona č. 357/2005 Sb., o ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa a některých pozůstalých po nich, o zvláštním příspěvku k důchodu některým osobám, o jednorázové peněžní částce některým účastníkům národního boje za osvobození v letech 1939 až 1945 a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Zvláštní příspěvek k důchodu náleží:
osobám, jimž byla výše důchodu upravena jako účastníkům odboje, ke dni podání žádosti jsou občany České republiky a pobírají starobní nebo invalidní důchod z českého důchodového pojištění,
osobám, které v období komunistického režimu vykonaly trest odnětí svobody nebo vazbu a později byly stanoveným způsobem rehabilitovány, jestliže neoprávněné věznění činilo celkem alespoň 12 měsíců, ke dni podání žádosti jsou občany České republiky a pobírají starobní nebo invalidní důchod z českého důchodového pojištění,
osobám, které v období komunistického režimu byly zařazeny v táborech nucených prací, pracovních útvarech, centralizačních klášterech anebo vojenských táborech nucených prací, jestliže rozhodnutí o zařazení do těchto zařízení bylo stanoveným způsobem zrušeno a jestliže celková doba pobytu v těchto zařízeních činila alespoň 12 měsíců, ke dni podání žádosti jsou občany České republiky a pobírají starobní nebo invalidní důchod z českého důchodového pojištění,
vdovám a vdovcům pobírajícím vdovský nebo vdovecký důchod po osobách uvedených pod první až třetí odrážkou,
účastníkům povstání v květnu 1945 - držitelům potvrzení podle § 7 zákona č. 357/2005 Sb., jenž jsou ke dni podání žádosti občany České republiky a pobírají starobní nebo invalidní důchod z českého důchodového pojištění.
Zvláštní příspěvek k důchodu náleží ve výši:
2 500 Kč měsíčně osobám uvedeným pod první až třetí odrážkou výše (od splátky důchodu splatné v lednu 2010 ve výši 2 676 Kč měsíčně),
1 250 Kč měsíčně osobám uvedeným pod čtvrtou a pátou odrážkou výše (od splátky důchodu splatné v lednu 2010 ve výši 1 338 Kč měsíčně).
Na základě zákona č. 108/2009 Sb. byly od července 2009 mezi oprávněné osoby, jimž náleží zvláštní příspěvek k důchodu, zařazeny i osoby uvedené pod druhou a třetí odrážkou výše, které nesplňují podmínku neoprávněného zbavení osobní svobody v rozsahu alespoň 12 měsíců, jestliže zbavení osobní svobody nebylo časově vymezeno nebo mělo trvat déle než 12 měsíců a k jejich propuštění došlo ze zdravotních důvodů, a vdovy či vdovci po těchto osobách.
Vdovy či vdovci po osobách uvedených pod pátou odrážkou výše nárok na zvláštní příspěvek k důchodu nemají.
Žádost o zvláštní příspěvek k důchodu může podat:
oprávněná osoba,
osoba jednající za oprávněnou osobu na základě plné moci (zmocněnec),
opatrovník oprávněné osoby (jejíž svéprávnost byla omezena v takovém rozsahu, že není schopna v této věci samostatně právně jednat).
Zvláštní příspěvek k důchodu náleží oprávněným osobám uvedeným v bodě 04. Splnění podmínky státního občanství se posuzuje ke dni podání žádosti.
Vznikl-li nárok na výplatu důchodu před 1.1.2006, náleží zvláštní příspěvek od splátky důchodu splatné v lednu 2006. Vznikne-li nárok na výplatu důchodu po 31.12.2005, náleží zvláštní příspěvek ode dne přiznání důchodu.
Osobám, které nesplnily podmínku 12 měsíců neoprávněného omezení osobní svobody a u nichž toto neoprávněné omezení osobní svobody, které nebylo časově vymezeno anebo které mělo trvat déle než 12 měsíců, skončilo ze zdravotních důvodů, a vdovcům a vdovám po těchto osobách vzniká nárok na zvláštní příspěvek k důchodu nejdříve od splátky důchodu splatné v červenci 2009.
Nárok na zvláštní příspěvek k důchodu nezaniká uplynutím času. Nárok na výplatu zvláštního příspěvku k důchodu zaniká uplynutím 5 let ode dne, za který zvláštní příspěvek nebo jeho část náleží; tato lhůta neplyne po dobu řízení o zvláštním příspěvku k důchodu.
Při souběhu nároků (tj. v případě, že žadatel by měl nárok na zvláštní příspěvek k důchodu z více různých důvodů) se vyplácí pouze jeden zvláštní příspěvek, a to ten, který je vyšší.
Řízení lze zahájit pouze na podkladě písemné žádosti podané některou z osob uvedených v bodě 05.
Je-li plátcem důchodu, jehož výplatou je vznik nároku na zvláštní příspěvek k důchodu podmíněn, Česká správa sociálního zabezpečení, lze písemnou žádost zaslat na adresu České správy sociálního zabezpečení, popřípadě ji podat prostřednictvím jejích pracovišť - jednotlivých okresních správ sociálního zabezpečení, Pražské správy sociálního zabezpečení nebo Městské správy sociálního zabezpečení Brno (dále též "OSSZ/ PSSZ/ MSSZ").
Je-li plátcem důchodu jiný orgán (tj. orgán sociálního zabezpečení ministerstev vnitra, obrany a spravedlnosti), podává se žádost o zvláštní příspěvek k důchodu tomuto orgánu.
Podání žádosti o zvláštní příspěvek k důchodu není časově omezeno.
Při uplatnění žádosti a pro prokázání českého státního občanství je nutné mít k dispozici některý z těchto dokladů:
platný občanský průkaz,
platný cestovní pas České republiky,
ověřený doklad (osvědčení) o státním občanství České republiky.
Uplatňuje-li žádost pro oprávněného jeho zmocněnec, musí předložit též písemnou plnou moc.
K prokázání rozhodných skutečností ve většině případů slouží doklady, které má Česká správa sociálního zabezpečení již založeny ve svých evidencích.
Doklady, které součástí evidencí České správy sociálního zabezpečení dosud nejsou, se předkládají v originálech nebo v ověřených kopiích (opisech).
Osoby uvedené pod druhou a třetí odrážkou v bodě 04, uplatňující nárok na zvláštní příspěvek k důchodu z titulu nezákonného zbavení osobní svobody v rozsahu kratším než 12 měsíců, musí předložit doklad, z něhož je zřejmé, že zbavení osobní svobody mělo trvat déle než 12 měsíců nebo nebylo časově vymezeno a že k propuštění došlo ze zdravotních důvodů.
Tiskopis "Žádost o zvláštní příspěvek k důchodu (ZPD) podle zákona č. 357/2005 Sb." je k dispozici na všech OSSZ/ PSSZ/ MSSZ nebo na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení.
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
Případné ověření pravosti listinných dokumentů překládaných při osobním podání žádosti provádí bezplatně příslušná OSSZ/ PSSZ/ MSSZ.
Lhůty pro vydání rozhodnutí jsou stanoveny správním řádem.
Další účastníci (dotčené osoby) nejsou stanoveni.
V případech, kdy Česká správa sociálního zabezpečení nebude mít ve svých evidencích podklady rozhodné pro posouzení nároku, může být žadatel vyzván k jejich předložení.
Své dotazy můžete posílat na elektronické podatelny jednotlivých pracovišť České správy sociálního zabezpečení.
05.12.2016
Bez časového omezení.
Obecní úřad
Sběrný dvůr
Registrujte se a dostávejte důležité zprávy od obce do mobilní aplikace, přes SMS, nebo email.
Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Jaké zimy v prosinci, taková tepla v červnu.
Studený prosinec se sněhem dá žito na každé výšině.